Skip to content

368 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block98
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionHOT BAGELS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$631,300
65%
Improvement Value:$340,100
35%
Total Assessment$971,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,167-0.2%
2024$18,195-6.4%
2023$19,446-1.2%
2022$19,691+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 9127, Page 1988Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 8742, Page 6643Recorded10/8/2008

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 8158, Page 6552Recorded10/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1960