Skip to content

213 E Bergen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block99
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,900
59%
Improvement Value:$224,100
41%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946+7.8%
2024$9,226+1.8%
2023$9,067+2.5%
2022$8,847+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915