Skip to content

211 E Bergen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block99
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,600
54%
Improvement Value:$282,200
46%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,253+25.0%
2024$9,003+1.8%
2023$8,841+2.4%
2022$8,634+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 9726, Page 5785NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1915