Skip to content

7 Canfield RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Price
$320,900
Last Sale Date
Sep 25, 2001

Property Information

Block104
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
60%
Improvement Value:$127,300
40%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+4.0%
2024$8,026+2.3%
2023$7,843+2.0%
2022$7,689+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,900
DeedBook 5493, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1963