Skip to content

14 Reinmann DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1940

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block104
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S B
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,740
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
60%
Improvement Value:$132,900
40%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519+4.0%
2024$8,194+2.3%
2023$8,006+2.0%
2022$7,849+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 23020, Page 1663Recorded11/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940