Skip to content

23 Surrey LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block110
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-F-ADDITION
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,598
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,900
50%
Improvement Value:$188,200
50%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+24.8%
2024$7,752+2.3%
2023$7,575+2.0%
2022$7,426+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,598DeedBook 24209, Page 954Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962