Skip to content

7 Surrey LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block110
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,450
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,600
60%
Improvement Value:$122,100
40%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+4.0%
2024$7,677+2.3%
2023$7,502+2.0%
2022$7,354+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 23437, Page 1971Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$361,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 23405, Page 1410Recorded8/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962