Skip to content

3 Knollcroft TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block111
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,136
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
65%
Improvement Value:$98,500
35%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,302+4.0%
2024$7,023+2.3%
2023$6,863+2.0%
2022$6,728+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961