Skip to content

14 Lee PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block111
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,846
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,100
56%
Improvement Value:$144,600
44%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,276+4.1%
2024$7,951+2.4%
2023$7,764+2.1%
2022$7,606+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959