Skip to content

50 Fairway DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block112
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,000
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,200
60%
Improvement Value:$128,500
40%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+4.0%
2024$7,952+2.3%
2023$7,770+2.0%
2022$7,617+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 22751, Page 1817Recorded7/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961