Skip to content

108 Fairway DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block114
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,002
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
58%
Improvement Value:$132,800
42%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+4.0%
2024$7,917+2.3%
2023$7,736+2.0%
2022$7,583+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 22781, Page 376Recorded9/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961