Skip to content

87 S Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block128
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S B G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,257
Acreage1.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,500
48%
Improvement Value:$216,700
52%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+4.0%
2024$10,384+2.3%
2023$10,147+2.0%
2022$9,947+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft3,257DeedBook 24995, Page 1646Recorded10/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1948