Skip to content

27 S Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1894

Last Sale Price
$674,650
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block128
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,596
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,900
42%
Improvement Value:$219,700
58%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,769+4.0%
2024$9,396+2.3%
2023$9,182+2.0%
2022$9,001+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$674,650
Sq Ft2,596DeedBook 24808, Page 913Recorded9/16/2024

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 22472, Page 1801Recorded12/20/2013

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 6252, Page 100

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4238, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1894