Skip to content

13 Parkside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block128
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,240
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
54%
Improvement Value:$184,800
46%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,462+6.6%
2024$9,812+2.4%
2023$9,582+2.1%
2022$9,389+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964