Skip to content

1 Brentwood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$989,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block128
Lot57
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S B F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,315
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,500
50%
Improvement Value:$209,700
50%
Total Assessment$421,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+4.0%
2024$10,509+2.3%
2023$10,269+2.0%
2022$10,067+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$989,000
Sq Ft2,315DeedBook 24983, Page 888

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 5480, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1967