Skip to content

7 Brentwood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Price
$532,000
Last Sale Date
Feb 8, 2010

Property Information

Block128
Lot58
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description2S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,192
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,900
55%
Improvement Value:$171,100
45%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+4.0%
2024$9,581+2.3%
2023$9,362+2.0%
2022$9,178+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook 21506, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1965