Skip to content

44 Brentwood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block128
Lot66
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,800
49%
Improvement Value:$223,700
51%
Total Assessment$440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,177+4.1%
2024$10,740+2.4%
2023$10,489+2.1%
2022$10,278+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 5991, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1965