Skip to content

286 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block130
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S F OB2
Dwellings1
ZoningPB-1
Sq Footage1,858
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,800
75%
Improvement Value:$130,700
25%
Total Assessment$517,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,683+3.9%
2024$13,170+2.3%
2023$12,875+2.0%
2022$12,627+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 22442, Page 1522

Property Built

Built

Year Built: 1911