Skip to content

102 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1936

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 8, 2015

Property Information

Block136
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionADDITION
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,416
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,900
47%
Improvement Value:$158,500
53%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+4.0%
2024$7,495+2.3%
2023$7,324+2.0%
2022$7,180+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 22830, Page 1173Recorded12/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1936