Skip to content

55 Balsam AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2014

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block201
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,024
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
19%
Improvement Value:$324,500
81%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386+4.0%
2024$9,990+2.3%
2023$9,762+2.0%
2022$9,570+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 22590, Page 81Recorded9/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$110,250
DeedBook 22038, Page 1745

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 21030, Page 378