Skip to content

53 Balsam AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block201
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,024
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
55%
Improvement Value:$134,200
45%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+4.0%
2024$7,360+2.3%
2023$7,192+2.0%
2022$7,051+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965