Skip to content

39 Homestead AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block211
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF B-2-2AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
49%
Improvement Value:$158,800
51%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+4.1%
2024$7,554+2.4%
2023$7,376+2.1%
2022$7,226+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965