Skip to content

40 Peach Tree AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block211
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
51%
Improvement Value:$146,100
49%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+4.0%
2024$7,488+2.3%
2023$7,316+2.0%
2022$7,172+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963