Skip to content

Ridgedale Ave(Block 37 Lot 1)East Hanover, NJ 07936

Built 1988
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2011

Property Information

Block37
Lot1

Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$4,000+3.4%
2005$3,868+6.6%
2004$3,629-88.9%
2003$32,727+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6042, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1988