Skip to content

631 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1850
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2011

Property Information

Block37
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S F
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage894
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$6,216+6.6%
2007$5,832+10.6%
2006$5,273+3.4%
2005$5,098+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

Property Built

Built

Year Built: 1850