Skip to content

27 Tuttle AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jul 6, 1988

Property Information

Block3
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF R 1AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
51%
Improvement Value:$173,200
49%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,115+4.0%
2024$8,767+2.3%
2023$8,567+2.0%
2022$8,398+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958