Skip to content

5 Wilson AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block43
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF 2 BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,930
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
50%
Improvement Value:$163,600
50%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,485+4.0%
2024$8,161+2.3%
2023$7,975+2.0%
2022$7,818+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 23325, Page 1266Recorded4/11/2018

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 3975, Page 20

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986