Skip to content

70 Roosevelt AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block44
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,468
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
38%
Improvement Value:$248,800
62%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,482+4.0%
2024$10,082+2.3%
2023$9,852+2.0%
2022$9,658+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,468DeedBook 23283, Page 1019Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986