Skip to content

45 School AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 26, 1996

Property Information

Block54
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
62%
Improvement Value:$101,600
38%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+4.0%
2024$6,674+2.3%
2023$6,522+2.0%
2022$6,393+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4327, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1940