Skip to content

37 School AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block54
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-FB-2-BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,434
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
50%
Improvement Value:$162,900
50%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,199+0.9%
2024$8,126+2.3%
2023$7,941+2.0%
2022$7,784+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,434DeedBook 24850, Page 1591Recorded12/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1974