Skip to content

50 School AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block55
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,072
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
53%
Improvement Value:$144,700
47%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+4.0%
2024$7,762+2.3%
2023$7,585+2.0%
2022$7,435+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,072DeedBook 24379, Page 1906Recorded4/5/2022

Property Sale

SaleMulti
$501,000
DeedBook 20490, Page 1281

Property Built

Built

Year Built: 1955