Skip to content

32 School AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block55
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F G2 OB
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,074
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
53%
Improvement Value:$144,400
47%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,969+4.0%
2024$7,665+2.3%
2023$7,490+2.0%
2022$7,342+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 22558, Page 1955Recorded7/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$334,000
DeedBook 5739, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1940