Skip to content

14 Chicjon LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 12, 2004

Property Information

Block5
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,394
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
46%
Improvement Value:$206,800
54%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888+4.0%
2024$9,511+2.3%
2023$9,294+2.0%
2022$9,111+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6037, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1955