Skip to content

606 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block5
Lot45
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,466
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
60%
Improvement Value:$101,200
40%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+4.0%
2024$6,240+2.3%
2023$6,097+2.0%
2022$5,977+6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,466DeedBook 23565, Page 713Recorded7/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960