Skip to content

17 Jaclyn DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block5
Lot55
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,274
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,600
55%
Improvement Value:$154,300
45%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,817+4.0%
2024$8,481+2.3%
2023$8,287+2.0%
2022$8,124+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$328,500
DeedBook 5093, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1968