Skip to content

85 Klinger RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 7, 2001

Property Information

Block5
Lot90
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,288
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,500
45%
Improvement Value:$234,100
55%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962+4.0%
2024$10,544+2.3%
2023$10,303+4.2%
2022$9,887+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5546, Page 156

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4008, Page 43

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977