Skip to content

12 Mc Kinley AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1998

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Mar 30, 1998

Property Information

Block60
Lot51
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
52%
Improvement Value:$145,700
48%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+4.0%
2024$7,572+2.3%
2023$7,399+2.0%
2022$7,254+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$234,900
DeedBook 4744, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4528, Page 138