Skip to content

30 Mc Kinley AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block60
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF R BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,640
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,500
50%
Improvement Value:$162,400
50%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+4.1%
2024$7,881+2.4%
2023$7,695+2.1%
2022$7,539+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft1,640DeedBook 24951, Page 971Recorded7/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1974