Skip to content

12 Maple AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block64
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
58%
Improvement Value:$138,500
42%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,508+4.0%
2024$8,184+2.3%
2023$7,997+2.0%
2022$7,839+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969