Skip to content

3 Wallace StEast Hanover, NJ 07936

Built 2018

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block64
Lot5

Dwellings---
ZoningR-11
Sq Footage2,508
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
32%
Improvement Value:$360,800
68%
Total Assessment$529,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,483+4.0%
2024$12,959+2.4%
2023$12,657+2.0%
2022$12,403-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

DeedBook 23153, Page 521Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 5946, Page 62