Skip to content

2 Ridgedale Avenue WEast Hanover, NJ 07936

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block65
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SS STORE/1APT
Dwellings---
ZoningR-11
Sq Footage2,166
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
42%
Improvement Value:$245,700
59%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,105+3.9%
2024$10,689+2.3%
2023$10,450+2.0%
2022$10,248+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,166DeedBook 24358, Page 1847Recorded3/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1935