Skip to content

512 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1920

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block66
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,429
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
66%
Improvement Value:$71,000
34%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,486+4.0%
2024$5,277+2.3%
2023$5,156+2.0%
2022$5,055+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,429DeedBook 24267, Page 629Recorded11/12/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 22138, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1920