Skip to content

18 Orchard Place EEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block66
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,948
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
53%
Improvement Value:$148,300
47%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,187+4.0%
2024$7,874+2.3%
2023$7,694+2.0%
2022$7,543+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960