Skip to content

11 Callahan StEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 2, 1989

Property Information

Block69
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,100
70%
Improvement Value:$75,300
30%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,599+4.0%
2024$6,347+2.3%
2023$6,202+2.0%
2022$6,080+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955