Skip to content

41 Ward PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block74
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
56%
Improvement Value:$147,000
44%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+4.1%
2024$8,021+2.4%
2023$7,832+2.1%
2022$7,673+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965