Skip to content

9 Ward PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1944

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 14, 2010

Property Information

Block74
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,880
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
58%
Improvement Value:$135,400
42%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+4.0%
2024$7,982+2.3%
2023$7,799+2.0%
2022$7,646+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 21530, Page 1128

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1944