Skip to content

22 Weaver PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1956

Last Sale Price
$701,000
Last Sale Date
Nov 6, 2022

Property Information

Block74
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-FB-S-BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,846
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
58%
Improvement Value:$133,500
42%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+4.0%
2024$7,934+2.3%
2023$7,753+2.0%
2022$7,600+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$701,000
Sq Ft1,846DeedBook 24572, Page 186Recorded3/2/2023

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,846DeedBook 23611, Page 656Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956