Skip to content

65 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1976

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 24, 1980

Property Information

Block76
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2 2BG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,200
49%
Improvement Value:$183,500
51%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+4.0%
2024$8,950+2.3%
2023$8,745+2.0%
2022$8,573+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

Property Built

Built

Year Built: 1976