Skip to content

26 Preston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block80
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
53%
Improvement Value:$137,700
47%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+4.0%
2024$7,278+2.3%
2023$7,112+2.0%
2022$6,972+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6005, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1954