Skip to content

34 Preston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1964

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block80
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,300
52%
Improvement Value:$137,100
48%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,403+4.0%
2024$7,121+2.3%
2023$6,958+2.0%
2022$6,821+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 23382, Page 1243Recorded7/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$515,000
DeedBook 6495, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1964